www.honzaplsek.cz
ŽELVA   Želva - tvůrčí dílna manželů Plškových

ŽELVA
 • homepage
 • o nás
 • novinky
 • kontakt
 • VÝTVARNO
 • fotoobrazy Michalala
 • obrazy
 • ilustrace
 • HUDBA
 • písničkář
 • zvučení
 • muzicírování
 • OSTATNÍ
 • Želva v leže
 • knihovna
 • e-shop
 • facebook
 • twitter
 • bandzone
 • youtube


 • ŽELVA
  ŽELVA V LEŽE

  ŽELVA V LEŽE

  Kulturní občasník věnovaný dění a snění

  007/2016

  ŽELVA
  ŽELVA ŽELVA ŽELVA

  ÚVOD

  Želva v leže je opět tu, téměř po roce, takže se nabízí rekapitulovat, nicméně nebude se. Nedávno se mi totiž opět zdál velký sen.

  V tom snu jsme s mými kolegy pobývali kdesi v horách v jakémsi konferenčním centru. Kolem se do nedohledna rozprostíraly zelené horské planiny, tu a tam stál osamělý strom a tu a tam zurčela v trávě horská bystřina. Setkávali jsme se v prosklené zasedačce s povznášejícím výhledem a řešili jsme pracovní věci. Občas jsme si dali přestávku, posvačili a procházeli se po okolí. Slunko příjemně hřálo, větřík příjemně povlával a internetové připojení fungovalo bezchybně. Odpoledne jsme trávili s rodinami na výletech a večery na lampionových slavnostech při hudbě a vínu. Po nějaké době jsem se začal zajímat, kdy se vrátíme domů. Všiml jsem si, že odtud nevede žádná cesta a pak jsem z rozhovoru s kolegou pochopil, že už se odtud nevrátíme. Byli jsme v našem profesním nebi. Ty pracovní věci, které jsme tu řešili, ovlivňovaly přímo dění na zemi. Jako by Pánbůh přenechal lidstvu určitou formu samosprávy. Ten sen by se dal chápat jako Boží vnuknutí a vizi nebe pro 21. století, nebýt ovšem toho, že můj synek, batolící se v trávě těch věčně zelených luk, vypadal v tom snu jako malý žlutý Bart Simpson. Klidné vánoční svátky a šťastný nový rok všem.

  ŽELVA


  TAJEMNÝ SERŽANT PEPPER

  Želva se kromě tvorby zabývá též výzkumem a zde jsou první výsledky. Přinášíme hypotézu vrhající světlo na tajemnou postavu seržanta Pepře z názvu legendárního alba Beatles Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. Doslovný překlad "Pepř" nebo překlad Jiřího Černého "Řízňák" patrně poněkud pokulhávají za skutečným významem jména "Pepper". Pan John Henry Pepper byl vynálezce žijící v 19. stol., podle kterého se jmenuje pouťové kouzlo využívající skel a zrcadel k vytvoření iluzorního obrazu osoby či věci. Princip triku "Peperův duch" je dnes využíván např. při vytváření hologramů. Jak známo, Beatles na svém slavném albu vystupovali jako fiktivní kapela cirkusového charakteru. Pojem "Pepper's ghost" je v anglosaském prostředí poměrně známý (viz wikipedie), takže se jeví jako velmi pravděpodobné, že název fiktivní kapely "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" odkazuje právě na tento slavný kouzelnický trik viktoriánské éry a nikoli na koření.

  Pokud je nám známo, výše uvedené vysvětlení není uvedeno v žádné literatuře o Beatles. Pokud se mýlíme, pak se omlouváme. Příště vrhneme světlo na Magical Mystery Tour.


  Moje žena prodává duhy ... ach

  Emimis
  www.emimis.cz
  Hračky, které mají smysl.

  HONZA PLŠEK - Café Práh LIVE

  Na jaře jsem vydal písničkářské album. Jde o živý záznam z koncertu v Café Práh z června 2015 doplněný o několik nahrávek z jiných vystoupení. Původně jsem chtěl udělat klasické studiové album, ale na takový luxus nemá člověk, jako já, čas. Přesto jsem ale cítil, že je načase shrnout určitou uměleckou etapu, a tak jsem vydal živák. Na albu jsou písničky, které se mi v posledních letech osvědčily na koncertech, a které živým hraním vyzrály. Experimentální závěr alba tvoří improvizovaná looperová koledomantra.

  CD doma poslouchá moje žena, což je publikum nejnáročnější, poslouchá je i můj synek, což je publikum nejupřímnější. A ruku na srdce, kdo z moderních mužů může říct, že ho rodina doma poslouchá, takže to prostě nemůže být špatná deska.

  Podrobné informace o albu:
  www.honzaplsek.cz/cafeprahlive

  ŽELVA


  HUDBA ŽIVOUCÍ

  Poslední dobou poslouchám takřka výhradně živou hudbu. Studiové hudební výrobky mě nějak přestaly bavit, chybí mi tam ten autentický hudební zážitek. Tzv. živáky byly dříve brány jako něco podřadného, ale v dnešní přehršli hudební konfekce začínají být najednou zajímavější než nějaké studiové šolichání. Dobrý živák je skutečné hudební proudění a kdo má hudbu rád, tak to cítí.

  Zdá se mi, že dochází i k jisté změně ve vnímání písničky, alespoň u mě. Jako by písnička už nebyla něco definitivního, co bylo jednou pro vždy zakonzervováno ve studiu a vylisováno na CD nebo LP. Jako by písnička byla opět tím tajemným nehmotným útvarem, který se vyvíjí s každým koncertem v nekončícím procesu oddělování zrna od plev.

  Změnily se, myslím, i posluchačské návyky. Málokdo se dnes posadí a poslechne si v klidu celé album v kuse na kvalitní aparatuře. Naproti tomu koncert zůstal koncertem, stále je to zážitek, setkání, slavnost, obřad, svátek. Nuže, ať žijí koncerty a živáky!

  ŽELVA

  Martin Kyšperský, Café Práh, 2016

  HUDBA & HUMOR

  Vždycky jsem považoval schopnost tvořit srandu za podobný zázrak jako schopnost psát hudbu. Mám rád písničky, kde jsou vtip a žal dvěma stranami téže tajuplné mince. Pokud vám takové písně v produkci pop music chybí, není nic snazšího, než si opatřit album ... ehm ... Honza Plšek - Café Práh LIVE.

  A pokud prahnete po ještě vybranějších lahůdkách, pak byste si neměli nechat ujít čerstvé album Jan Řepka - Rozjímání o sendviči, které nabízí přebásněné, průzračně vtipné a moudré, písničky švýcarského písničkáře Maniho Mattera. Původně jsem chtěl o tomto albu napsat minirecenzi, ale všude čtu o té desce tolik chvály, že další netřeba.

  ŽELVA


  PÍSNIČKY Z TÁBORA NA DRAČÍ SKÁLE

  A kdo by té srandy ještě neměl dost, může zalistovat v kompletní kronice písniček pro Tábor na Dračí skále, které jsem konečně v rámci vánočního úklidu utřídil. Jak teď s hrůzou zjišťuju, nejstarší táborová písnička má už 20 let (!). Takže milé děti, milí pamětníci, přeji příjemný poslech.
  www.honzaplsek.cz/pisnickar/archiv/draciskala.html
  ŽELVA


  KRAJINA, KTERÁ JAKO BY NEBYLA

  Je krajina, která jako by nebyla. Ten kraj nemá jméno a málokdo o něm ví. Kdokoli se tam kdy narodil, kdokoli tam kdy žil, a cokoli kdy o té krajině bylo napsáno, to je v obecném povědomí přiřčeno jiným krajům. Tu krajinu nenajdeme ani v archivech, protože její původní místopisné názvy byly oficiálně pozměněny a neoficiálně zapomenuty. Připadá mi dokonce, že o té krajině možná neví ani někteří z těch, kdo tam žijí, a ti kdo o ní přeci jen ví, tak o ní nemluví. Už jsem o té krajině začal psát několik písniček a několik povídek, ale dílo bylo vždy opuštěno sotva bylo započato. Jako by tu působila nějaká neviditelná síla odklánějící všechnu pozornost. Je možné, že budu o té krajině nakonec také jenom mlčet, protože ta krajina, kterou mám na mysli, na takové blbosti prostě není.

  ŽELVA


  ŽELVA V LEŽE 007/2016 - Kulturní občasník věnovaný dění a snění.
  Vydáno v prosinci 2016 on-line www.honzaplsek.cz/zelva/zelvavleze.html
  Kontakt: jan.plsek@seznam.cz
  © Michala Plšková, Jan Plšek, 2016


  ARCHIV:
  001/2014   002/2014   003/2015   004/2015   005/2015   006/2016   007/2016

  Všechna práva vyhrazena © Michala Plšková, Jan Plšek