WWW.HONZAPLSEK.CZ    homepage . novinky . archiv . kontakt .

BIOGRAFIE

Honza Plšek je písničkářem v nejvolnějším slova smyslu. Začínal klasicky folkově a trampsky s kytarou, pokračoval přes nejsložitější studiové aranže, koláže a improvizace s širokým žánrovým rozptylem, aby pak všechny načerpané zkušenosti a vlivy obloukem přenesl zpět do jednoduchého pojetí s kytarou, do živého hraní a zvučení kolegů muzikantů převážně na brněnské scéně Café Práh. Vedle sólového hraní někdy pořádá instrumentální improvizace a happeningy se skupinou Želva. Základem Honzovy tvorby vždy byl a je melodický a textový nápad, tedy písnička.

Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek2017 Tohle byl z muzikantského hlediska takový podivný rok. Na jaře jsem byl pozvaný na dvě parádní akce, na samostatný koncert do Vsetína mě pozval Dušna Trličík a na Den Zěmě v Brně na Kraví Hoře. Obě akce ale padly z důvodů, do kterých vpodstatě nikomu nic není. Třetí akci, prázdninový Čejčský Demižón, jsem už raději nikde moc nevytruboval, a ta naštěstí vyšla, takže jsem úplně nevypadl ze cviku. Na podzim jsem musel zrušit třetí koncert v Café Práh kvůli nemoci. Divný rok.

Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek

2016 V lednu jsem zahrál v brněnské Dolní Oblasti na křtu CD Ondry Soldána Hejsek a na Skleněné louce na akci miniFestival Didgeridoo na Skle. V únoru proběhl koncert v brněnském Kabaretu Špaček v rámci setkání a koncertu pořadatelů Open Mic. Na jaře jsem vydal na CD živé album Honza Plšek - Café Práh LIVE. Píšu dvě písničky pro Tábor na Dračí skále. O prázdninách jsem vystoupil na Sláma Festu v Ochozu u Brna a na Vaňkovka Festu v Café Práh. Na podzim jsem krátce vystoupil na říjnovém Open Mic v Café Práh a v listopadu tamtéž na Sametovém koncertu. Před vánocemi jsem zahrál na vánočním jarmarku v Bílovicích nad Svitavou.

Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek

2015 Od začátku roku Želva nepřetržitě vystavuje fotoobrazy a koncertuje. V březnu jsme uspořádali vernisáž a koncert v galerii U Soudku v Havlíčkově Brodě, kde kromě nás zahráli Zdeněk Větrovec a Pavel Lutner. V dubnu se výstava přestěhovala do Golčova Jeníkova a v létě do Prahy. V červenci jsme uspořádali v Café Práh trojkoncert spolu s kapelami Máta Brno a Pavel Lutner & Vrabčí trh. V srpnu Honza Plšek vystoupil v Brně na Festivalu ve středu v rámci Vaňkovka Fest. V listopadu Honza zahrál na akci Ondry Soldána v brněnské hudební hospůdce Dolní oblast.
https://soundcloud.com/honzaplsek/honza-plsek-live-cafe-prah-vankovka-fest-1282015
https://www.youtube.com/watch?v=MhCAyzls6ZI
Závěr roku byl nečekaně hektický. V prosinci jsem odehrál sérii sólových vánočních koncertů v rámci akce Adventní trhy jako Brno, kterou pořádala Galerie Vaňovka ve spolupráci s Café Práh. Jeden vánoční koncert proběhl na jarmarku v Bílovicích nad Svitavou a jeden koncert na Skleněné louce v rámci akce miniFestival Didgeridoo na Skle. Vánoční koncerty byly okořeněny novým hudebním číslem, kdy jsem na podiu s pomocí looperu s kytarou improvizoval na hudební témata vánočních koled.
https://soundcloud.com/honzaplsek/honza-plsek-nesem-vam-noviny-mantra-ii-live-3122015-cafe-prah-galerie-vankovka-brno
https://soundcloud.com/honzaplsek/honza-plsek-koledomantry-live-22122015-cafe-prah-galerie-vankovka-brno
https://www.youtube.com/watch?v=4OkGSfiAULM
https://www.youtube.com/watch?v=RPE-p2xHtQE
https://soundcloud.com/honzaplsek/honza-plsek-live-sklenena-louka-17122015


Honza Plšek Honza Plšek Honza Plšek Honza Plšek Honza Plšek Honza Plšek Honza Plšek Honza Plšek Honza Plšek Honza Plšek Honza Plšek Honza Plšek Honza Plšek Honza Plšek Honza Plšek Honza Plšek

Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek

Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek   

Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek

2014 V polovině roku už nemohu snést pracovní zátěž, snižuji si úvazek a po třech letech aktualizuji web. Založili jsme nezávislou rodinnou tvůrčí dílnu Želva, pro zastřešení všech našich aktivit. Na konci roku jsme upořádali v Café Práh v Brně výstavu Míšiných fotoobrazů Ngorongoro, na vernisáži jsme zahráli naživo Zdeněk Větrovec, Želva a já https://www.youtube.com/playlist?list=PLfPrEuit3DutBdT4-PvnPNr_fqrCdUvFS.

Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek   

2012-2013 Nebývalá pracovní zátěž. Statečně zvučím dál v omezeném rozsahu, ale jako písničkář prakticky končím. Nové písničky stále přicházejí. Každoročně píšu písničky pro tábor Dračí skála.

Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek   

2012 Se ženou Míšou vytváříme duo Želva a daří se nám tu a tam nahrát naše improvizace. Nahráli jsme a vydali záznam z Muzicírování ve Svatém Kříži.

Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek   

2011 Při zvučení v Ponětovicích jsem potkal Michala Šimíčka alias Kosmonauta, dramaturga scény Café Práh v Galerii Vaňkovka v Brně. Libilo se mu jak zvučím a tak se rozběhla naše dlouholetá spolupráce a budování malé brněnské scény v Café Práh. Zvučil jsem desítky koncertů, pořídil hodiny zánamů a tu a tam si i sólově zahrál. Natočil jsem i krátký film ONE MAN CITY zachycující mé vystoupení doma bez publika. Na aukru se mi podařilo koupit luxusní malou kytarku z dílny mistra Ladislava Kučery z kapely Hop Trop, čímž mé živé vystupování konečně po letech získalo přijatelný tvar. V průběhu roku hraji živě na mnoha akcích - Café Práh (Festival ve středu, Písnička pro Brno, Svobodafest), Beseda u bigbítu (Tasov), Písničkáři na Jančovce (Kyjov), Světový týden za mír a nenásilí a další. Tři moje písničky nahrané na festivalu Písničkáři na Jančovce 8.10.2011 byly vydány pod labelem Schnorrer Rec na sampleru Písničkáři - Jančovka 2011.

Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek   

2010 V návalu touhy po muzikantské nezávislosti jsem si načetl vše o zvučení, postupně nakoupil a sestavil malou šikovnou aparaturu a začal jsem zvučit komorní písničkářské koncerty v Ponětovicích, které pořádal kamarád Petr Benešovský alias Benny. Taky jezdím nahrávat do přírody, ale nápad odkládám jako nepříliš nosný, protože na nahrávkách to prostředí není zas tak moc slyšet, takže mi to připadalo samoúčelné.

Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek   

2009 Během jednoho týdne jsem nahrál album improvizovaných instrumentálek, které pak dostalo jméno Mandelinka. Ačkoli mi šuplíky přetékaly písničkami, měl jsem najednou chuť nechat ze sebe proudit hudbu přímo intuitivně bez jakékoli přípravy.

Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek   

2007 O prázdinách jsem za jeden měsíc projel s báglem a s kytarou prakticky celou Evropu (Rak, Něm, Dán, Švé, Nor, Niz, UK, Fra, Špa, Ita) a denodenně jsem vystupoval coby busker, tedy pouliční muzikant. Hrál jsem chvilku improvizované blues s foukačkou, chvilku jsem i zpíval, ale nakonec se osvědčily kytarové instrumentálky, nejčastěji melodie Beatles.

2005 Na základě dema Aplikovaná romantika mne Jiří Moravský Brabec nominoval na moravské semifinále Zahrady písničkářů 2005, tedy na Orlovský špagát do Orlové. Odtud jsem už nepostoupil a tím moje usilování tímto směrem skončilo.

2002-2006 S fenoménem stahování hudby se vytratilo kouzlo klasických cd. Moje nadšení pro komplikované domácí nahrávání opadlo. Alba z tohoto období jsou buď jen sebrané staré pracovní nahrávky z archivu (Vánoce, Písně z modrých skvrn) anebo jednoduché nahrávky pouze s kytarou (Aplikovaná romantika). Žádná poloha mi neseděla, takže jsem se dál soustředil spíš na psaní a hledání. Tu a tam jsem odehrál koncert jako host kapely 3.P.S., se kterou jsme spolu s dalšími muzikanty vydali kompilaci Komínová hudba I.

Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek   

2002 Spustil jsem vlastní stránky http://www.honzaplsek.cz s interaktivním "bílým pokojem". Znamenalo to velkou rekapitulaci dosavadní tvorby a velké uspokojení z volného šíření díla do světa. Zároveň také přišel útlum. Kombinace událostí ve světě a v osobním životě nepřála pozitivním písním ...

Honza Plšek   

2002 Lokální úspěch u dětí i dospělých zaznamenalo album pro děti Písničky z Tábora na Dračí skále pro tábor Dračí skála.

Honza Plšek   

2001-2002 Hrál jsem nenápadnou sólovou kytaru a perkuse v kapele Větrná noc.

Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek   

1996-2002 Přesedlal jsem na PC a nahrál jsem několik vceku poslouchatelných alb pod hlavičkou Jan Honza Plšek nebo pod hlavičkou fiktivní kapely Hic Sunt Leones. CD se pak šířila od kamarádů ke známým až k neznámým, prodalo se tehdy něco přes 1000 ks. Tu a tam jsem odehrál sólový koncert. Triáda alb z té doby znamenala vyvrcholení dosavadní tvůrčí etapy - Bílý Pokoj (1999), Love Songs (2000), Allboom (2001). Byla to všechno vpodstatě dema, od kterých jsem si sliboval průlom. Jakmile byl průlom na spadnutí, tak jsem to nechal plavat ... :)

Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek    Honza Plšek   

1994-1996 Po setkání s Beatles a psychedelickou hudbou 60.let jsem se zavřel doma a pomocí propojených kazeťáků jsem vytvářel zvuková díla pod hlavičkou recesistické fiktivní kapely Flowers in the Windows. Šlo vpodstatě o ryzí autentickou lo-fi music.

Honza Plšek   

1992-1995 Pěkné začátky na Bráně a Trampské portě. V roce 1992 první místo v celostátním finále Brány v Praze. První demo "Sníh začal tát".

Honza Plšek

1978-1992 Máma táboráková kytaristka, táta lidový zpěvák a tanečník verbuňku, strejda brněnský bigbíťák, děda dechovkový trumpetista. První nesmělé pokusy naučit se hrát na kytaru, první naučená písnička "Dům se znakem vycházejícího slunce" (House Of The Rising Sun). Z nedostatku písniček si píšu první vlastní písničky. Objevuji kapelu Hop Trop a píšu obrovské množství trampských písniček.


Všechna práva vyhrazena © Jan Plšek, foto © Michala Plšková, Marek Kamínek, Tomáš Svoboda, Jiří Salik Sláma, Martin Swiech, Karolína Cork Kubicová, Ondřej Benki Benkovič, Martin Rabovský